24 04 2011

Beni Ahmer Devleti (1232-1492)

 

 
Beni Ahmer Devleti (1232-1492)
 
Endülüs Emevi Devleti'nin yıkılmasından sonra kurulan devletler içinde en uzun süre yaşayan Beni Ahmer Devleti oldu. Bu devletin başkenti Gırnata'ydı. Beni Ahmer Devleti döneminde kültür ve uygarlık alanında büyük gelişmeler oldu.Beni Ahmer Devleti 250 yıldan fazla yaşadı.
16. yüzyılın sonlarında Katilya Kraliçesi İsabella ile Aragonya Kralı Ferdinand'ın evlenmesi ile İspanya birliği kurulmuştu.Bu olay Beni Ahmer Devleti'ni güç durumde bıraktı.1492'de Gırnata'nın İspanya kralına teslim olmasıyla Beni Ahmer Devleti sona erdi.
Böylece İspanya'daki yaklaşık sekiz yüz yıllık İslam egemenliği sona erdi. İspanyollar, Müslümanlara çok kötü davrandılar. İslam kültür ve uygarlığın en gözde yerlerinden biri olan Endülüsü, harebe dueuma getirdiler. İslam uygarlığının görkemli eserleri tahrip edildi.İspanya'da kalan son Müslümanları ve Yahudileri Oruç Reis ve Kardeşi Hızır Reis (Barbaros), gemilerle Kuzey Afrika'ya taşıdılar. Öte yandan Osmanlılar, İspanya'dan çıkarılan Müslümanları ve Yahudileri ülkeye kabul ettiler.

6845
0
0
Yorum Yaz
Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim Religion Blogs
religion blog Top religion blogs